NAUKA PŁYWANIA DLA NIEMOWLĄT

Odpowiadając na zainteresowanie z Państwa strony, rozszerzyliśmy naszą ofertę o naukę pływania dla najmłodszych. Specjalizujemy się w zajęciach ogólnorozwojowych dla niemowląt i nauką pływania dla dzieci w wieku przedszkolnym.
 

Zajęcia prowadzone są przez trenerów z wieloletnim doświadczeniem, na sprawdzonym basenie z ciepłą wodą – 32 stopnie w HOTELU MIŁOSZ W KARTUZACH.

W pierwszym okresie życia małego człowieka niezwykle istotne jest prawidłowe stymulowanie jego rozwoju fizycznego i psychicznego. Nasze zajęcia znakomicie wpływają na obie te sfery. Poprzez proste ćwiczenia w wodzie dzieci nabierają pewności siebie i prawidłowo rozwijają swoją sylwetkę. Dzięki kontaktowi z wodą w asyście rodzica bardzo szybko przełamują obawy i już począwszy od pierwszych zajęć doskonale się bawią. U dzieci w wieku niemowlęcym uczestniczących w regularnych zajęciach w wodzie dostrzega się mniej problemów w rozwijaniu koordynacji ruchowej. Jednocześnie dzieci te są bardziej odporne na infekcje, wcześniej niż inne zaczynają raczkować i chodzić, a także lepiej rozwijają się pod względem psychicznym oraz funkcjonalnym. Pływanie dla niemowląt przestaje być tylko modą a staje się codzienną aktywną formą spędzania wolnego czasu przez rodziców razem z dziećmi. Obecnie rodzice są bardziej świadomi i posiadają szerszą wiedzę na temat pozytywnego wpływu ćwiczeń w wodzie na rozwój dziecka. Wielu lekarzy, w szczególności neurolodzy, zalecają dzieciom zajęcia na pływalni, gdyż ich celem jest między innymi wyrównanie napięcia mięśniowego i wzmocnienie wybranych partii mięśniowych. Woda powoduje również, że dziecko czuje się swobodniej niż na lądzie i może się w niej samodzielnie poruszać nie umiejąc nawet chodzić. Kolorowe otoczenie pływalni wpływa stymulująco na naturalną ciekawość dziecka i chęć poznania nieznanych zakątków basenu. Podczas zajęć konieczna jest obecność rodziców dająca małym pływakom poczucie bezpieczeństwa. Rodzice w pierwszej kolejności zostają nauczeni przez wykwalifikowanych instruktorów, w jaki sposób bezpiecznie trzymać dziecko oraz jak przygotować maleństwo do zajęć. Dzieci nawiązują nowe przyjaźnie, dzięki czemu w grupie z łatwością pokonują kolejne zadania, stawiane przez instruktora.

Podział na etapy:

Etap I

(od 4 miesięcy do 1 roku)

podczas którego, maleństwa zachowują się przeważnie jak wtulone ośmiorniczki. W tym okresie kładziemy nacisk na oswojenie małego człowieka ze środowiskiem wodnym oraz zapoznaniem rodzica z podstawami związanymi z bezpieczeństwem, sposobem trzymania i pobudzania dziecka do pracy poprzez zabawę. Uczymy skoków w pozycji siedzącej z brzegu pływalni, nurkujemy zawsze pod okiem instruktora i dużo pływamy na pleckach i brzuszku.

Etap II

(od 1 roku do 2 lat)

w tym okresie maluch czuje się pewnie w wodzie, nie odczuwa lęku i chce być samodzielny. Bardzo chętnie reaguje na kolorowe zabawki, dźwięczne piosenki, z przyjemnością podejmuje wyzwania. Potrafi już samodzielnie utrzymać się na wodzie – oczywiście w rękawkach pływackich przyjmując pozycję pionową, ruszając nóżkami jak podczas biegu bądź jazdy na rowerku! Maluch na tym etapie wykonuje skoki zarówno z pozycji siedzącej jak i stojącej – a nawet skoki podczas których całkowicie zanurza główkę w wodzie.

Etap III

(od 2 to 3 lat)

podczas pracy z tą grupą wiekową naszym celem jest, aby poprzez zabawę i ćwiczenia brzdące doskonaliły dotychczas poznane umiejętności. Kładziemy nacisk na prawidłową pracę nóg, ponownie układamy dziecko na plecach, wprowadzamy dużą ilość ćwiczeń oddechowych (m. in. namawiamy dzieci, aby świadomie chowały buzie pod wodę). Na tym etapie wprowadzamy przybory pływackie, tak aby ciało malców układało się w pozycji poziomej a nie pionowej.

Etap IV

(od 3 do 4 lat)

maluchy w wodzie czują się jak rybki. Zaczynają pływać samodzielnie (bez sprzętu i rękawków) strzałką pod wodą. Na tym etapie zajęcia przyjmują inna formę – nie są oparte głównie na zabawie.

Porady dla rodziców

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA ZAJĘCIA?

Podpisane przez rodziców oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych
Ważny karnet
Strój kąpielowy dla rodzica i pieluszkę do pływania dla dziecka
Klapki dla rodzica i obuwie na zmianę dla dzieci chodzących
Ręcznik dla siebie i dwa ręczniki lub ręcznik i szlafroczek dla malucha
Nosidełko
Kosmetyki dla siebie i dla dziecka (mydło, oliwka, itp.) oraz suszarkę do włosów, jeśli nie ma na wyposażeniu basenu
Pieluszkę na zmianę
Przekąskę by posilić się po zajęciach
PRZED ZAJĘCIAMI!

Nie należy smarować dziecka oliwkami i kremami.
Jeśli podczas zajęć wymagane są czepki, należy pokazać się dziecku kilka razy wcześniej w domu w czepku, aby nie bało się rodzica podczas lekcji.
Nie należy karmić dzieci później niż na pół godziny przed zajęciami. Wyjątek stanowi karmienie piersią.
PIERWSZE KROKI NA TERENIE PŁYWALNI:

Do przebieralni wchodzimy z dzieckiem 15-20 minut przed zajęciami (przed wejściem, zmieniamy obuwie w szatni). Wózki zostawiamy w wyznaczonym miejscu, wskazanym przez organizatorów zajęć.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem by samemu się przebrać jest zapięcie malucha w nosidełku.
Przed zajęciami obowiązuje wspólny prysznic rodzica z dzieckiem.
Zajęcia odbywają się z instruktorami. Instruktorzy pomagają Państwu przy wejściu i wyjściu z wody. Jeśli trzeba wejść do wody po drabince, instruktor przytrzymuje dziecko, rodzic sam wchodzi do wody, a następnie odbiera dziecko od instruktora.
W czasie ćwiczeń nie podajemy dzieciom smoczka.
Po zajęciach myjemy dziecko mydłem pod prysznicem. Dobrze osuszone dziecko smarujemy oliwką lub kremem.
Po wyjściu z szatni zaleca się odczekać jeszcze ok. 20-30 minut na terenie pływalni.

Posted in news.